Choices and frugality

Choices and frugality

A comment exchange I had with another user below on my chicken post got me thinking. She mentioned when I listed out the costs of some of my other ingredients for my recipes that food was expensive where I am. She's right -- it's getting more expensive all over the US, and my area has some high prices. But I also noted that part of the reason why some of my ingredients were costly is that I make the choice to buy the highest quality ingredients I can and am willing to pay a little more. For instance, I use yogurt in my Indian chicken. I get an all natural yogurt that runs 79 cents for 6 ozs. Now, I could grab the store brand, which is made with milk with hormones and antibiotics in it, for 39-50 cents. But I choose to use the natural yogurt. I will choose organic if I can and the price difference is small. The chicken itself I posted about yesterday is another example. Storebrand chicken was 99 cents/lb. I opted to pay the extra 20 cents/lb ($1.19) for chicken that was certified to have been raised without antibiotics and hormones and on a vegetarian diet. I can think of any number of these tradeoffs I make -- I buy organic milk (the storebrand organics for about $2.50-$2.99/half gallon), naturally raised meat, organic or local produce, etc., whenver I can. Sometimes there's a cheaper choice, but I don't think that's always a better choice. What places do you make tradeoffs? Where are you wiling to pay a little more? What places will you always go with the cheapest option?
Plant IDs: A Tree and a Vine

Plant IDs: A Tree and a Vine

What is it? aka One Very Sick Tomato

What is it? aka One Very Sick Tomato

Picture Post

Picture Post

sign of spring

sign of spring

My room, lots of pics

My room, lots of pics

mystery vine that’s attacking my balsam fir

mystery vine that’s attacking my balsam fir