grocery score!

grocery score!

So, usually we go the the same grocery store all the time, because on average, it's cheaper, but tonight we went to a different one because someone told me they were expanding their foriegn section, and i now know the value of shopping more than one store. Yeah, my homestore is cheaper for regular price, but this place had better sales, and a bashed up rack, where all the smushed boxes and overstock sell cheap. I got cereal for 1.50 a box. (bought 6) cereal bars for the same per box drink pouch crap a buck for ten tomato sauce for 26 cnts and a bunch of other stuff we will actually eat but don't usually buy, for cheap enough to be worth it. from now on, we're hitting the store with the reduced as hell shelves and big sales first, and then getting the stuff that's cheaper at the other place there. And, I made crab rangoon and veggie rangoon tonight for a total of 5 bucks, and made about five restaurant orders out of it, which would have run at least 20 bucks, and still have wonton wrappers left over.
my abode

my abode

Morning mandevilla

Morning mandevilla

ID Help?

ID Help?

plant ID pretty plz~?

plant ID pretty plz~?

limeys and yanks in nj

limeys and yanks in nj

Secret Garden!

Secret Garden!