Hey!  I’m clueless!

Hey! I’m clueless!

I have a question that, for a change, doesn't have anything to do with Wal-Mart. Sorry to break the theme, guys. Caveat: I've never done this sort of big planning stuff before. Normally I go to the store and lump things into acart, buying the cheapest of everything. In the long run that's not helping too much as I tend to end up with a lot of food in small packages, no way to combine it, and spending more than I would have if I'd come up with at least some sort of menu idea thing I am, therefore, totally clueless and asking questions that may seem silly. I am theoretically aware of the "menu planning" technique. The partner and I are big fans of pizza. Normally, we order delivery once or twice a week. That's one of the first things to go out the window with our new budget, especially since delivery is so expensive compared to other types of pizza, and also we over-tip and then feel guilty the rest of the night (and even more guilty if we don't over-tip; we're good at guilt). Here's where my question comes in. A little backstory: I cannot for the life of me find a place that has a comprehensive listing of prices for things like flour, yeast, cheese etc -- I can find the flyers (after 10 minutes of in-depth searching on the internets) with special pricings, but without going to the store in order to check (and the store is 10 hours' drive away right now and of course now the urge to plan steps in as opposed to a time when it would be more convenient like whan I was cloe to the store) I have no idea what the prices are on regular items. So, consequently, I seek advice on two fronts. 1: Those of you who have experience on making from scratch vs. buying frozen: which is more expensive per pizza in terms of cash monies, in your opinion/experience? I was thinking frozen may be more expensive, but I don't know what the price of flour is and how much flour is needed to make a pizza crust. Nor do I know if pre-made crusts work out cheaper or more expensive than making your own. Pls hold my hand because I am clueless on the 'from scratch' front [sad anime smiley crap goes here]. 2: How the hell do I find out prices for store items that aren't on special? Is it a matter of making up a little notebook and carrying it with me always, or going to the store to actually check the prices, or just guessing a figure that seems fair for flour [I have no internalised ideas as to, for example, the value of flour, so I have no idea what an average cost would be for self-raising]?
WooHoo!

WooHoo!

rooOom

rooOom

Plant ID!

Plant ID!

*very possibly* my future home!

*very possibly* my future home!

Finally, spring.

Finally, spring.

Spring sprung very, very suddenly!

Spring sprung very, very suddenly!